Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Sie 22, 2019, 00:13:16

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: foliówkowa ustawa  (Przeczytany 417 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kaka
Nowy użytkownik
*

« : Lut 12, 2018, 14:29:00 »

Wprowadzenie opłaty recyklingowej ze zrozumieniem przyjęli właściciele marketów, z radością suweren i niepokojem drobni sklepikarze. Wydaje się że jedynymi niezadowoleni są robiący zakupy u których pozostało przyzwyczajenie by do sklepu nie wchodzić z własną torbą wielorazowego użytku. Co ciekawe wszyscy robimy zakupy wiec chęć dokopania właścicielom marketów ma się nijak do kultury dbania o swoich klientów przez sklepy wielkopowierzchniowe. Kupując niedawno chleb właścicielka osiedlowej piekarni z dumą podkreśliła że mam zapłacić 50 groszy za torbę na zakupy wiec musiałem znowu wrócić do marketu w którym solidne reklamówki jedynie przeniesiono z kas na stoisko warzywne. Jakoś obeszli przepis. Oczywiście nie jest to działanie ekologiczne, ale chyba nie tędy droga. Mój znajomy, który produkuje opakowania do kwiatów (Artemix Łódź) kilkanaście lat temu usiłował wprowadzić do kwiaciarni które zaopatruje papierowe opakowania zamiast foliowe. To samo dodatki. Wstążki ekologiczne i inne artykuły dekoracyjne wykonane z naturalnych surowców. Pomysł przyszedł z Niemiec gdzie na cmentarzu w Berlinie wydano surowy zakaz używania do kwiatów dodatków nie nadających się do kompostowania. Podobno technologicznie jesteśmy już na to od wielu lat gotowi. Niestety na końcu jest ten niereformowalny klient który woli kwiaty w celafonie z ordynarną plastikową wstążką zamiast w estetycznym papierze z naturalnymi dodatkami w postaci sizalu, rafii, czy różnych traw i liści. Sama folia - celofan to też już tylko wspomnienie. Celofan to była folia wytwarzana z naturalnych włókien celulozowych, tak jak papier. Podlegała szybkiej biodegradacji. Teraz stosuje się folię polipropylenową pochodną ropy która nigdy się nie rozłoży. Zresztą o czym mówić skoro w wielu domach najchętniej pali się rakotwórczymi podkładami kolejowymi które można jeszcze gdzie nie gdzie dostać za darmo na kolei z demontowanych starych linii kolejowych.  Czy nie prościej było zamiast opodatkowania klientów za torebki foliowe wprowadzić obowiązkowe torby papierowe jak to od lat jest w wielu krajach Europy?
Herkules
Administrator

« Odpowiedz #1 : Lut 13, 2018, 22:32:08 »

Czy nie prościej było zamiast opodatkowania klientów za torebki foliowe wprowadzić obowiązkowe torby papierowe jak to od lat jest w wielu krajach Europy?

Przyznam szczerze, że czytałem ten artykuł dwa razy zanim zdecydowałem się coś do tego dopisać.
To że coś należy zrobić z plastikowym problemem, jest obecnie "tematem" na całym świecie. To nie w Polsce i nie wczoraj zauważono ten problem.
Dwa, może trzy lata temu opisując moją podróż dookoła Tunezji, zamieściłem na tym forum kilka zdjęć. Oprócz pięknych widoków, pokazałem tutaj
góry plastikowych śmieci z którymi Tunezja, ale nie tylko ten kraj nie radzą sobie.  W Egipcie jadąc z Hurgady do Luxoru lub Kairu jedzie się kilka godzin przez pustynię.
Na pustyni od lat wysypuje się "na dzikich wysypiskach" tony plastikowych śmieci. Wiatr potęguje ten bałagan. Jeśli to potrwa jeszcze kilka lat, to niedługo na pustyniach będzie więcej plastiku jak piasku. Jeziora i morza też już powoli zaczynają odczuwać "plastikowy problem". Każdy zdrowo myślący człowiek, bez względu na wyznanie, narodowość czy rasę wie,
że coś należy zrobić. Jeśli chcemy następnym pokoleniom oddać tę Ziemię w miarę dobrym stanie, musimy przestać truć nasze środowisko.
Nie chodzi tu tylko o plastik ale od czegoś trzeba zacząć. Dlatego warto powtórzyć pytanie zadane przez autora tego wątku.
"Czy nie prościej było zamiast opodatkowania klientów za torebki foliowe wprowadzić obowiązkowe torby papierowe jak to od lat jest w wielu krajach Europy"?

Pewnie byłoby prościej, ale wtedy suweren mógłby psioczyć na władzę i słupki poparcia mogłyby opaść.
Tak samo trwa "walka" ze smogiem. Zamiast inwestować w odnawialne źródła energii, inwestuje się w nierentowne kopalnie czyli węgiel.
Węgiel, który spalany w "starożytnych" piecach jest największą przyczyną smogu. Niestety nie jest to pierwszy rząd, który dosłownie boi się
powiedzieć, że nie będzie dopłat do nierentownych kopalń. Te pieniądze można inwestować w odnawialne źródła energii i tym samym tworzyć
miejsca pracy w przemyśle, który w Polsce jeszcze praktycznie nie istnieje. Do tego jednak jest potrzebny, ktoś kto ma wizję na przyszłość a nie
kogoś, kto walczy o wysokie słupki poparcia na dzisiaj tu i teraz. To że tysiące ludzi umiera wcześniej z powodu smogu, jest dla nich jedynie
"szkodą kolateralną" utrzymania władzy i wysokiego poparcia.
Dominika
Szamanka

« Odpowiedz #2 : Lut 25, 2018, 23:49:34 »

Od 8 lat pracuję jako sprzedawca na stoisku mięsnym i cały czas używa się folii do pakowania w formie worków.Mi osobiście ten pomysł się nie podoba i  od szefostwa wołam papier by choć wędlinę i kiełbasy pakować w papier. Ale od kiedy weszła ustawa względem reklamówek płatnych, to w głos się śmieję klientom że nauczyli się nosić koszyki lub torby szmacianki do wielokrotnego użytku i nie płacą za torby plastikowe.Jednak co mnie irytuje to klienci którzy proszą o kolejny woreczek by im nic w szmaciankę nie przemokło. Jaki sens durnej ustawy?Kiedy woreczków do zapakowania dwa razy więcej zużywam?
Co do smogu to powiem tak. Od zarania dziejów ludzie kopcili w piecach i spalali co się dało, ale od jakich 130 lat powstała lokomocja transportowa zwana samochodem który pobierając paliwo przetwarza je na spaliny trujące . o samochodach nic się nie mówi, bo są wygodnym transportem lokomocji , lepiej czepić się ogrzewających mieszkania i ściągać kary za spalanie w piecach niepotrzebnych zużytych ubrań, butów, odpadów plastikowych. Moim zdaniem to taka spychologia twórców opakowań, bo wyrzucając te odpady i tak mamy świadomość że nie wszystko trafia tam gdzie powinno więc kogo ukarać najwygodniej? A nie lepiej ukarać koncerny i firmy które pakują w te gówna swoje produkty?A nie lepiej pozamykać koncerny i fabryki co produkują trujące odpady?
Ja z miłą chęcią będę pakowała mięso w papier , który jest odnawialny i nie szkodliwy dla środowiska nawet mogę pakować w gazet wyborczą, byle by używała farby drukarskiej ekologicznej!
Co problem to mydlenie oczu, a na czyją szkodę, na szkodę naszych pokoleń. Język
kukul777
Moderator Działu

« Odpowiedz #3 : Lut 26, 2018, 19:33:01 »

Każdy kij ma dwa końce i jak nie wiadomo za bardzo o co chodzi to pewnie o pieniądze. Na świecie obecnie nagonka na opakowania foliowe trwa więc i u nas  dla producentów opakowań papierowych nadarzyła się wielka okazja, a co do smogu tego nie zwalczymy najwyżej uczulimy większa ilość ludzi i go ograniczymy.
Pomelka
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #4 : Sty 04, 2019, 10:05:50 »

Papier jest świetny. Zwłaszcza, gdy dużo waży. Kilogram półperganinu spożywczego to 9 zł. W takiej cenie jest przynajmniej w Artemix w Łodzi http://www.artemix.biz , w podobnej cenie jest celofan, ale jest mniej wydajny wagowo. Cena wyrobów mięsnych jest powyżej 9 zł. Nawet dwu, trzy krotnie wyższa. Pakując towar zużywa się dziennie kilka kilogramów papieru. Czysty zysk.
kukul777
Moderator Działu

« Odpowiedz #5 : Sty 25, 2019, 19:34:16 »

Myślę że można celofan podciągnąć pod folię lub plastiki które na pewno są tańsze ale rozkładają się w ziemi przez dziesiątki jak nie więcej lat a na dodatek część odpadów służy jako materiał opałowy trując i tak  będące w nie najlepszej kondycji nasze środowisko. I chyba ogólnie chodzi oto że mimo że będzie drożej  chronimy nasze zdrowie i środowisko, no ale to tylko moje zdanie i na pewno ci co dorabiają się na foli i plastikach inne mają.
https://zielonaziemia.pl/index.php/odpady-rpci-128/209-czy-foliowe-torebki-i-plastikowe-butelki-muszp-rozksadaietki-lat
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.05 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wiilki swiatosobniepelnosprawnych griszaa whispers-in-the-dark dogzer-pbf