Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Gru 16, 2017, 19:52:01

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak rodzi się historia i historyjki.  (Przeczytany 2957 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Herkules
Administrator

« : Sie 30, 2015, 02:04:42 »

Pisałem już kilka razy na tym forum, że miasto w którym mieszkam od ponad ćwierć wieku, było kiedyś nazywane światową stolicą łożysk.
Już przed wojną Schweinfurt był miastem-potentatem produkcji łożysk. To tutaj opatentowano i zaczęto produkcję kulek na skalę przemysłową.
Bez łożysk nie ma ruchu. Auta, działa, czołgi, samoloty, pociągi i statki bez łożysk stoją w miejscu.
To chyba dlatego pod koniec drugiej wojny światowej alianci zbombardowali i zniszczyli Schweinfurt w 90%.
Bez łożysk niemiecka armia była "unieruchomiona". Z tego też powodu już po wojnie Amerykanie zostali w Schweinfurcie.
Chcieli mieć kontrolę nad miastem, gdzie do 1945 roku produkowało się 30% światowej produkcji łożysk i posiadano 65% patentów i licencji.
Od 1945 do 2014 były w Schweinfurcie dwie jednostki wojskowe. Ledward Barracks i Conn Barracks.

Ledward Barracks w mieście a nieco poza miastem Conn Barracks, gdzie było lotnisko wojskowe i własna bocznica kolejowa.
Do roku 2010 stacjonowało tutaj 12 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Doliczając do tego rodziny oficerów i podoficerów w Schweinfurcie żyło ok. 20 tys. Amerykanów.
Od blisko roku nie ma już w Schweinfurcie amerykańskich żołnierzy. Ostatni oddał klucz  19.09.2014

Z odjazdem ostatniego amerykańskiego żołnierza, zakończył się pewien etap historii tego miasta.
Restauracje, taksówkarze i "domy uciechy", do dzisiaj opłakują utratę dobrych klientów. Koszary nie pozostaną jednak puste.

Połowa Ledward Barracks już od roku jest przerobionym na szybko domem studenta miejscowych wyższych szkół. FHWS Schweinfurt i THS Schweinfurt.
Druga połowa budynków przeznaczona jest na tymczasowe kwatery dla uchodźców. Uchodźców, których wciąż przybywa.
Wiosną na mieście widziało się kilku, kilkunastu ludzi, którzy zachowaniem, ubiorem i wyglądem odróżniali się od miejscowych.
Dzisiaj na ulicy częściej spotkasz przybysza z Syrii czy Afganistanu jak rodowitego Niemca. Osobiście nie mam z tym problemu, bo i ja jestem przybyszem.
Nie jestem rasistą, jestem tolerancyjny pod względem religii, poglądów politycznych czy też skłonności seksualnych.
Słyszę jednak głosy niepokoju lub obawy moich sąsiadów i znajomych. To nie są rasiści, to ludzie w zasadzie tolerancyjni,
mimo to słychać obawę i niepokój w ich głosach. Frankoni są w zasadzie gościnni, ale za gościnność każą sobie płacić.
Do końca tego roku Niemcy spodziewają się 850.000 uchodźców. Jeden procent z tego (8.500) przybędzie do Schweinfurtu.
To blisko 10% mieszkańców tego miasta. Schweinfurt ma obecnie niecałe 100.000 mieszkańców, doliczając do tego tzw. pierścień osad wokół miasta,
który jest swoistą sypialnią dla pracowników zakładów, fabryk i koncernów tego miasta, to jakieś 200.000 mieszkańców.
Te 200 tysięcy musi w najbliższych latach opłacić dach nad głową, wikt i naukę języka dla 8,5 tysiąca azylantów.
Nie każdy jest tym zachwycony. Mimo to nie słychać jeszcze takich głosów jak w Polsce, która ma w planach przyjąć 2000 uciekinierów.

Na koniec pochwalę się moim (ja wymyśliłem) kawałem, który w ostatnich dniach robi w Schweinfurcie tzw, Rundę.

Pewien Syryjczyk po tygodniach tułaczki został zakwaterowany wraz z rodziną w byłej jednostce po amerykańskiej.
Po raz pierwszy od kilku miesięcy mógł się położyć wykąpany, syty, w nowej bieliźnie i we własnym łóżku gdzie czuł się bezpiecznie.
Zanim zasnął postanowił, że nazajutrz kupi kwiaty i pierwszej napotkanej Niemce lub Niemcowi podziękuje za takie przyjęcie.
Jak postanowił tak zrobił. Kupił bukiecik kwiatów i ruszył w kierunku rynku.
Podchodzi do pierwszego szpakowatego już faceta i mówi. Pan wybaczy, że zaczepiam ale wczoraj w nocy postanowiłem,
pierwszemu napotkanemu Niemcowi podziękować za to humanitarne przyjęcie i opiekę. To bardzo miłe odpowiada szpakowaty gość, ale ja jestem Turkiem.
No to przepraszam i leci dalej. Za chwilę widzi młodą kobietę, "mniówa" powyżej majtek, szminka "mówiąca" gdzie kosztuje 100 euro, więc podchodzi.
Witam panią serdecznie. Jestem uchodźcą z Syrii, postanowiłem w nocy że podziękuję pierwszej napotkanej Niemce lub Niemcowi za tą wspaniałą gościnność.
Ona na to, przykro mi, jestem z Bułgarii. Syryjczyk zasuwa dalej.
Podchodzi do kobiety po czterdziestce i dalej swoje. Wczoraj w nocy postanowiłem, że podziękuję pierwszej Niemce lub Niemcowi za gościnność.
Oj zlje trafil, ja z Rosji. Co tu jest grane, gdzie ci Niemcy? Pyta.
No jak to gdzie, w pracy.  Duży uśmiech

kukul777
Moderator Działu

« Odpowiedz #1 : Maj 07, 2017, 13:00:44 »

Ciekawy kawałek historii Niemiec a ściślej miasteczka Schweinfurt i przez moment zastanawiałem się czy to tu wynaleziono pierwsze tak zwane łożysko. Różne źródła podają różne osoby, cofając się nawet do Leonarda Da Vinci jako pierwszego który próbował to zrobić i zastosować. Ale ogólnie nie oto chodzi tylko o Schweinfurt i jego ciekawą czy może zmienna historię. Zawsze tak jest gdy się uruchamia rzadką na rynku światowym produkcję  miasteczko zaczyna się rozwijać i rozrastać i nie tylko z powodu produkcji ale i stacjonującej jednostki Amerykańskiej. Po wojnie łożyska spowszedniały zaczęto je produkować na przemysłowa skalę a i  ze zbiegiem czasu Amerykanie prawdopodobnie przemieścili się dalej na wschód więc musiało to niekorzystnie odbić się  na gospodarce miasta i na jej mieszkańcach. Ale myślę że najgorsze może być przed mieszkańcami Schweinfurt i okolic gdy obecni uchodźcy teoretycznie nie wniosą nic do ograniczonego budżetu miasta a tylko biorąc jeszcze ściągną nie tylko swoje rodziny może być jeszcze mniej ciekawie. Ale to tylko moje zdanie i nie zawsze scenariusz jest ten sam, choć tak naprawdę w Polsce krążą niesamowite historie i pewnie nie wszystkie prawdziwe, nie mniej jednak mieszkańcom będzie przybywać gęb do wyżywienia, a budżet czy dotacja z rządu mogą być coraz mniejsze.
Jeżeli możesz Herkulesie napisz jakie zmiany zaszły w od tamtej pory wszak prawie dwa lata minęło i pewnie dużo przez ten czas się zmieniło.
Pozdrawiam serdecznie.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.029 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

powstancywalki wynikisportowe 1shot4frags gangwa porod-na-staszica