Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Mar 28, 2024, 23:25:38
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zapomniane wynalazki i odkrycia.  (Przeczytany 10622 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Herkules
Administrator
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12528



« : Kwi 03, 2011, 14:23:24 »

Obecnie patentuje się tysiące wynalazków dziennie. Wciąż odkrywa nowe tajemnice. Archeolodzy i historycy ciągle odsłaniają nowe tajemnice o wielkich i mniejszych wydarzeniach, które zmieniły świat. Są też zapomniane, lub mało znane wynalazki i odkrycia, które w znaczącym stopniu ukierunkowały rozwój naszej cywilizacji.
Właśnie o takich wydarzeniach chcę tutaj z wami popisać. Zapraszam do aktywnego udziału.
Zapisane
Dominika
Szamanka
****
Offline Offline

Wiadomości: 2777


« Odpowiedz #1 : Kwi 06, 2011, 16:51:05 »

Herkulesie, o zapomnianych wynalazkach, czy ogólnie o wynalazkach chcesz pisać?

W Warszawie utworzyli  Centrum Nauki''Kopernik''.Podobno tam można zobaczyć cuda techniki tworzone przez naukowców i objaśniane dla zwykłych ludzi. Chciałabym pojechać i pooglądać sobie to co mają do zaoferowania, i choć wiele z tego bym nie pojęła, to jednak dobrze zobaczyc cud na własne oczy, prawda? Jak wygram w totka, to napewno sie tam wybiorę. Chichot Mrugnięcie
Zapisane
Herkules
Administrator
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12528



« Odpowiedz #2 : Kwi 06, 2011, 19:05:17 »

Dominiko, zaczynając ten wątek miałem już prawie gotowy post na początek. Chciałem jeszcze dokleić fotkę albo dwie i kropka. Niestety doszukałem się pewnych nieścisłości, bo różne źródła podają różne dane, dlatego odłożyłem to na "jutro". W dziale tym chciałem pisać o wynalazkach i odkryciach, które są mało znane lub zapomniane, które jednak w dużym stopniu zmieniły bieg historii lub przyspieszyły postęp techniczny, medyczny itp.
Nie zamierzam pisać o Kolumbie lub Koperniku, na ten temat napisano już wystarczająco dużo.  Duży uśmiech
Zapisane
Dominika
Szamanka
****
Offline Offline

Wiadomości: 2777


« Odpowiedz #3 : Kwi 07, 2011, 05:49:48 »

Herkulesie, to tylko nazwa, choć w tym instytucie napewno nie pominięto Kopernika.Przegladałam linka na temat tego Centrum i wydaje mi się, że warto samemu wybrać się i pooglądać, choćby stałe wystawy i postarać się zrozumieć działanie np. kuli plazmowej. Chichot Mrugnięcie
Zapisane
astro
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 21


« Odpowiedz #4 : Lip 16, 2011, 20:56:49 »

Herkulesie, to tylko nazwa, choć w tym instytucie napewno nie pominięto Kopernika.Przegladałam linka na temat tego Centrum i wydaje mi się, że warto samemu wybrać się i pooglądać, choćby stałe wystawy i postarać się zrozumieć działanie np. kuli plazmowej. Chichot Mrugnięcie
Zapisane
astro
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 21


« Odpowiedz #5 : Lip 16, 2011, 21:06:12 »

Droga Dominiko
 centrum naukowe Kopernik to istotnie centrum, Tam pokazuje sie "nauke", w instytucie prowadzi sie badana i, a wiec tam sie tworzy nauke. Efektem badan jest odkrycie np  zjawiska przyrodniczego jak np czstki elementarnej, badz nowej planety. Wynalazek to natomiast nie stosowane dotychczas na swiecie zastosowanie badan naukowych. wynalazkiem byla maszyna do szycia , ktorej istota byla igla w ostrej cześci z dziurka na nić. Wynalazkiem jest maszynka do golenia, noz wykonany z ceramiki.  Nie wiem czy wystarczajaco opisalem istotne roznice: odkrycie i wynalazek. Pan prezes w wywiadzie tv nie odroznial tych pojec, ale on moze. Pozdrawiam jako sympatyk , a nie nuczyciel
Zapisane
Herkules
Administrator
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12528



« Odpowiedz #6 : Lip 18, 2011, 09:29:48 »

Astro, masz rację. Różnica między odkryciem i wynalazkiem jest spora. Kiedy byłem jeszcze chłopcem "obowiązywała" definicja, że odkryć można to, co już istnieje ale nie było znane naszej cywilizacji, wynaleźć można coś, czego jeszcze nie było. Wynalazki można opatentować, odkrycia nie.
Mówiono też, że do odkryć nie musisz posiadać szczególnie wielkiej wiedzy, aby coś wynaleźć, należy nieźle mieć poukładane pod fryzurą. Mawiano, że nawet pastuszek, pasący krowy może odkryć nieznaną jaskinię, nieznaną roślinkę lub motyla. Może coś w tym jest, ale ja jednak uważam, że aby odkryć nową roślinkę, należy mieć odpowiednią wiedzę na temat roślin, ktoś kto takiej wiedzy nie ma, nie jest w stanie zauważyć, że to coś nowego, nieznanego. Większość znanych odkrywców, to ludzie z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Kolumb, Kopernik, Magellan, czy Marco Polo nie byli pastuszkami pasącymi krowy. Oponę bez której dzisiaj nie można sobie wyobrazić "normalnego" życia wymyślił i opatentował ktoś, kto w tej dziedzinie nie miał ani wiedzy, ani doświadczenia.
O tym jednak w następnym wątku, teraz muszę wymyślać jak trochę poleniuchować w pracy, aby nikt tego nie odkrył.
Zapisane
Dominika
Szamanka
****
Offline Offline

Wiadomości: 2777


« Odpowiedz #7 : Lip 18, 2011, 19:25:23 »

Witaj astro.
Miło, że mnie pouczasz, poprawiasz,tłumaczysz pewne zagadnienia.Naprawdę lubię i szanuję Ciebie i do głowy mi nie przyszło, by dyktowała Tobą złośliwość względem mojej osoby. Uśmiech
Odzywaj się częściej, proszę, a ja pod Twoim bacznym okiem będę pilną uczennicą. Chichot

Pozdrawiam serdecznie. Buziak
Zapisane
kukul777
Moderator Działu
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2964



« Odpowiedz #8 : Wrz 30, 2012, 15:43:32 »

Myślę że jednym z pierwszych wynalazków które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji było koło. Zapoczątkowało ono masowa możliwość przemieszczania się ludzi i towarów na coraz szerszą skalę,  przyczyniając się do powstania tzw. transportu, który po dziś dzień  ma wielkie znaczenie i nieograniczone możliwości.


Zapisane
kukul777
Moderator Działu
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2964



« Odpowiedz #9 : Lut 01, 2016, 18:20:59 »



 Na pewno jest zdrowy i jeszcze po spożyciu człowiek jest rozrywkowy.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.07 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

panzerdivisiontiger kl7 herdtigersnacht maho horseworld