Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Lis 18, 2017, 20:41:02

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rwa kulszowa  (Przeczytany 6853 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kasia
Moderator Działu

« : Wrz 16, 2009, 19:56:40 »

Wprawdzie nie mam takiego daru pisania jak szef,ale opowiem Wam smieszna historie dotyczaca znajomosci jezykow.Mimo,ze zyje w kraju anglojezycznym juz 5 lat,nadal jezyk ten ma przede mna mnostwo tajemnic.Codziennie odkrywam cos nowego.Paradoksem jest fakt,ze w pracy znam mase okreslen angielskich,roznych czynnosci i przedmiotow, a nie mam bladego pojecia, jak odpowiedniki brzmia po polsku.Podobnie jest w druga strone.Otoz z powodu wlasnej glupoty,a moze i przepracowania w ostatnim czasie, potocznie mowiac po polsku..."polamalo" mnie. Probowalam to rozcwiczyc, rozchodzic,jednak nie udalo sie.W Polsce termin  rwa kulszowa jest powszechnie znany.Pomyslalam sobie,ze pojde do lekarza,ale...co ja mu powiem? Jak wytlumacze?Nie znalazlam w slowniku okreslenia rwa kulszowa,bo te chorobe podejrzewalam..Bol spowodowal rychla wizyte u lekarza i wszystko jedno mi bylo jak mu wytlumacze swoje dolegliwosci.Weszlam do gabinetu,,,i probowalam opowiadac lekarzowi okrezna droga o co mi chodzi. W tym momencie dostalam sms,ktorego intuicyjnie otworzylam. W najbardziej odpowiednim momencie nadeszla pomoc.Kolega z pracy napisal mi,ze po angielsku ta choroba nazywa sie Sciatica ,zebym wiedziala co powiedziec lekarzowi.Pana doktora  wprawilo to w dobry humor,zartowal,ze nie jest mi do niczego potrzebny, skoro moi koledzy tak dobrze potrafia diagnozowac.
Ja do konca zycia nie zapomne okreslenia sciatica i bolu towarzyszacego tej chorobie...
JW Goethe pisal:"Wer fremde Sprachen nicht kennt,weißt nichts über seiner eigenen" (kto nie zna obcych jezykow,nie wie nic o swoim wlasnym).Jednak dobrze znac jezyki Uśmiech

Logika prowadzi z punktu a do punktu b,,,zas fantazja, wszedzie...
Herkules
Administrator

« Odpowiedz #1 : Wrz 17, 2009, 07:19:11 »

Miło jest czytać, że nie tylko ja miałem podobne problemy z językami. Tak naprawdę nie zazdroszczę Ci tej "sciatica" i bólu jej towarzyszącego. Patrząc jednak z drugiej strony, można stwierdzić, że nawet w cierpieniu jesteśmy w stanie się czegoś nauczyć.
Kasiu mam podobne problemy jak Ty. Znam naprawdę mnóstwo fachowych określeń w języku niemieckim, na które nie znam odpowiednika w języku polskim. Niedawno czytałem artykuł o tłumaczeniu określeń prawnych związanych z wprowadzaniem prawa unijnego w Polsce. Okazało się, że w polskim słownictwie prawnym brakowało kilku określeń, które odpowiadałyby stuprocentowo określeniom lub stanom prawnym obowiązujących w Unii. Niedawno dowiedziałem się także, że w Watykanie zatrudniony jest profesor- językoznawca, którego zadaniem jest wymyślać nowe słowa w Łacinie. Jak wiadomo łacina jest już językiem martwym i używana obecnie jedynie w kościele. Kiedy papież chce w swoich mowach po łacinie używać określeń internet, komputer, telefon komórkowy itp. Korzysta z "wymyślonych" przez swojego profesora nowych określeń po łacinie.
Kurcze, jak to dobrze znać języki
Dominika
Szamanka

« Odpowiedz #2 : Mar 07, 2015, 22:16:50 »

Kurcze jak to dobrze znać języki.
Tak Was czytam, zastanawiając się? Jak oznajmić lekarzowi swoje dolegliwości i bolączki znane medycynie? Bo jeśli wiem co mi dolega, to szukam lekarzy, którzy mi wytłumaczą jak się choroby pozbyć, ale skąd wiem, że to rwa kulszowa?Ja w Polsce mam kłopoty z diagnostyką choroby, a co dopiero w obcych krajach!!!Kurcze, ale wy macie szczęście. Duży uśmiech
Herkules
Administrator

« Odpowiedz #3 : Mar 08, 2015, 01:36:18 »

Dominiko, najważniejsze jest mimo wszystko to, że ludzie chcą się dogadać.
Ważne jest przede wszystkim to, że chcesz powiedzieć co przeżywasz, co czujesz, jak to znosisz.
Jak druga strona chce Cię zrozumieć, to już połowa sukcesu.
Mimo to uważam, że dobrze jest znać języki. Oczywiście swój własny należałoby znać przede wszystkim.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.022 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

blackspider wartune bialogrod magiclife wwwstadodzikich